Що убиває мікроби?

Ультрафіолетові промені – це невидиме оком електромагнітне випромінювання, яке займає спектральну область між рентгенівським і видимим випромінюваннями в межах хвиль 400 – 10 нм.

Зірки, сонце, туманність і ін. космічні об’єкти є природніми джерелами УФ-випромінювання. До штучних джерел УФ-випромінювання належать газорозрядні лампи. Уперше про ультрафіолетові промені світ довідався в 1841 році завдяки німецькому фізикові Риттеру.

Ультрафіолетові промені поширюються тільки по прямій, при цьому сила їх проникнення невелика і їх дія обмежується поверхнею предмета, що опромінюється.

Клітини, у які проникає ультрафіолет, перетерплюють зміни на генетичному рівні, у результаті чого не можуть нормально функціонувати. Іншими словами, ультрафіолетове випромінювання позбавляє бактерії й віруси можливості розмножуватися.

У ДНК мікроорганізмів ультрафіолетовий квант вступає у взаємодію з тиміном (один з нуклеотидів, що утворюють подвійну спіраль основної молекули життя).

Під впливом опромінення «сусідні» тиміни утворюють так званий димер – злиття двох основ воєдино.

Клітинна система ДНК має здатність відновлюватися, у принципі й такі димери вона може замінити новими основами. Здатність відновлення багато в чому залежить від часу впливу ультрафіолету – чим довше він впливає на ДНК, тим більше тимінових димерів утворюється в клітині, а, отже, і «відродитися» їй буде складніше.

У результаті їх скупчення мікроорганізми значно повільніше розмножуються, а деякі взагалі втрачають здатність до розмноження. А це приводить до вимирання колонії. Звідси випливає, що зміни в клітинах, властиві в ДНК, залежать від дози опромінення. Мала доза втілення приводить до ослаблення клітини (основна частина енергії витрачається на відновлення ДНК), середня доза викликає мутаційні процеси, а вплив більших доз приводить практично до її миттєвої загибелі.

Для дезінфекції приміщень, як правило, використовують ртутні лампи низького тиску, 86% випромінювання яких становлять хвилі, що мають довжину близько 254 нм, що збігається з одним з піків кривої бактерицидної ефективності. Крива бактерицидної ефективності має два піки: один у межах довжини хвилі, рівної 256 нм, другий – 185 нм.

Саме ці такі кванти світла найбільше поглинаються молекулами ДНК. Для всього живого більшу небезпеку представляє короткохвильовий пік, але для дезінфекції його не застосовують, оскільки його випромінювання гарне поглинається склом, водою й киснем.

У висновку хотілося б відзначити, що незважаючи на те, що ультрафіолет подарований нам матінкою природою, він не безпечний.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*