Нова химера виявилася водним кроликом

риба-химераБіологи описали новий вид риб-химер — самих прадавніх з нині живучих і самих загадкових риб. Представники його по деяких ознаках дуже схожі на кроликів, що не заважає їм бути родичкою акул.

Чорну східно-тихоокеанську химеру Hydrolagus melanophasma учені виявили й описали завдяки глибоководному телекерованому підводному апарату. Місце проживання виду — глибокі води уздовж узбережжя Південної Каліфорнії й штату Баджа Каліфорнія в Мексиці й Каліфорнійська затока.

Химери — істоти реальні, хоча й дуже дивні на вид. Ці хрящові риби — найближча родичка акул, їх еволюційні корені розійшлися з акулами близько 400 млн років тому. Колись химери досягали великої чисельності, про що свідчать викопні залишки, але до наших днів дожили всього 50 видів, і всі вони досить рідкісні.

Подібно акулам, химери мають хрящовий кістяк і практикують внутрішнє запліднення (на відміну від кістистих риб). Для цієї мети в самців є спеціальний відросток. Тіло химер звужується попереду назад і кінчається довгим бичевидним хвостом. Для химер характерні більші грудні плавці, схожі на крила, що й втягується відросток на чолі. Такої зовнішності вони зобов’язані назвою «акули-примари».

Водний кролик «чорна примара»
Велика риба має чорно-пурпурне фарбування, тому її й назвали Hydrolagus melanophasma (видова назва на латині означає «чорна примара»). Біологи описали характерні риси грудних і спинних плавців і відростків, які дозволили віднести рибу до нового виду. Чорна химера живе на глибині, причому тяжіє до рівного дна з м’яким ґрунтом. Цим вона відрізняються від інших видів, які віддають перевагу кам’янистому дну з вираженим рельєфом.

Новий вид хрящових риб уперше описаний у Каліфорнії за останні 60 років. Хоча, як тепер розуміють учені, його знаходили ще в середині 60-х років ХХ століття, але дотепер вид не мав назви через відсутність точного опису й таксономичної приналежності.

Родова назва Hydrolagus на латині означає «водний кролик». Кроликів химери нагадують будовою зубів: їх зуби здатні розтирати їжу й розгризати тверді предмети, наприклад раковини молюсків. Харчуються вони й іншою придонною фауною: хробаками, ракоподібними, дрібними рибами.

На глибині більш 500 м ці дивні риби надійно вкриті від людських очей, у тому числі й від уваги вчених. Тому ми дотепер знаємо про них мало. Відкриття нових видів відбувається завдяки сучасним технологіям у дослідженні Світового океану. Так, недавно біологи виявили два нові види химер у районі Галапагоських островів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*